Zákaz fajčenia na terasách

Autor: Tomi Horváth | 15.10.2019 o 21:20 | Karma článku: 2,12 | Prečítané:  845x

Tento mail s mojimi pripomienkami k návrhu novely zákona o ochrane nefajčiarov som poslal pani poslankyni Cséfalvayovej a pánom poslancom Fedorovi a Krajčímu. Názor si urobte sami.

Vážená pani poslankyňa, Vážení páni poslanci,

píšem Vám v súvislosti s Vami navrhovanou novelou zákona č. 377/2004 Z. z. o ochrane nefajčiarov, ktorú ste doručili Národnej rade Slovenskej republiky dňa 27.9.2019. Daná novela má za cieľ zakázať fajčenie vo vonkajších priestoroch zariadení spoločného stravovania.

Týmto mailom Vás chcem oboznámiť s dôvodmi, prečo považujem daný návrh zákona za problematický a pre spoločnosť škodlivý. Jedná sa predovšetkým o nasledujúce dôvody:

  • Ochrana nefajčiarov v zariadeniach spoločného stravovania je už v súčastnosti na vysokej úrovni, kedy súčasná legislatíva zaručuje, že nefajčiar sa môže najesť v nefajčiarskych priestoroch.
  • Paušálny zákaz pre všetky zariadenia spoločného stravovania považujem za obmedzenie vlastníckych práv majiteľov týchto zariadení. Malo by byť ponechané na majiteľoch týchto zariadení, aby si mohli zvoliť, či ich terasa bude nefajčiarska alebo fajčiarska, keďže oni si nesú následky v podobe zvýšeného alebo zníženého dopytu po ich službách. Súčasná legislatíva im to umožňuje. Naviac daná novela by bola ďalšia z radu právnych predpisov zasahujúcich do slobodného podnikania.
  • Daná novela obmedzuje slobody občanov a znevýhodňuje jednu skupinu obyvateľstva na úkor druhej. V kontexte stále pribúdajúcich obmedzení týkajúcich sa fajčenia sa dá hovoriť o systematickom útlaku fajčiarov, čo je nielen etatistické, ale zo strany štátu aj dvojtvárne, keďže úhrn vybraných prostriedkov na daniach od fajčiarov je podstatnou časťou štátneho rozpočtu.
  • Novela prispieva k nevraživosti medzi fajčiarmi a nefajčiarmi.
  • Pre mnoho ľudí vrátane mňa, je fajčenie nielen relaxom a pôžitkom, ale aj istým únikom pred častokrát nepríjemnou realitou všedných dní. Denne sa ľudia musia popasovať s byrokraciou a nespravodlivosťou zo strany štátu, pričom stále počúvajú, že existuje skupina vyvolených na ktorých sa pravidlá nevzťahujú. V takejto realite je pre mnoho ľudí večera na terase reštaurácie vítaným relaxom, ktorý by ale pre fajčiarov, nebol úplný bez kávičky s cigaretou po dobrom jedle.
  • Reguláciou všetkým možných oblastí života prispievate k tomu, že medzi ľuďmi miznú prirodzené vzťahy založené na obyčajnej slušnosti. Nepoznám fajčiara, ktorý by si povedal: "Aha, tam sedí rodinka s deťmi, poďme si sadnúť čo najbližšie k nim, aby sme im znepríjemnili obed." Ak aj takí sú, tak sú vo výraznej menšine a jedná sa vo svojej podstate o neslušných ľudí. Navrhovaná novela zákona však postihuje všetkých fajčiarov.
  • Novela by vyhnala fajčiarov buď na ulicu, kde by hlukom rušili ľudí bývajúcich v okolí, alebo do uzavretých fajčiarskych častí, kde by boli rodina a kamaráti fajčiarov, ktorí s nimi spolustolujú, v oveľa väčšej miere vystavení cigaretovému dymu.
  • V dôvodovej správe uvádzate, že sa jedná o nasledovanie moderných európskych trendov. Nie každý "moderný európsky trend" je však hodný nasledovania a práve v tom je naša výhoda ako mladého a postkomunistického štátu, že si môžeme vyberať tie dobré a spoločnosť nerozdeľujúce opatrenia.

Apelujem na Vás, aby ste dané dôvody zvážili a daný návrh stiahli z legislatívneho konania.

S úctou

Tomáš Horváth

 

Poznámky:

1. Mail uverejňujem s opravenými gramatickými chybami, za ktoré sa adresátom ospravedlňujem.

2. Do podpisu som vložil aj svoj akademický titul a obvyklé miesto pobytu

3. Obrázok k blogu je voľne použiteľný zo stránky pixabay.com

4. Mail bol odoslaný 8.10.2019 a do dnešného dňa (15.10.2019) som na neho nedostal odpoveď ani od jedného z adresátov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Dobré ráno

Dobré ráno: Zvoliť generálneho prokurátora je len prvý krok

Vypočutia trvali 36 hodín, voľba mala byť už v tieto dni.


Už ste čítali?