Vyjadrenie sa k Antifašitickej mobilizácii 11.3.2017

Autor: Tomi Horváth | 13.3.2017 o 10:51 | Karma článku: 1,89 | Prečítané:  241x

Dňa 11.3.2017 o 13:00 sa na Námestí SNP v Bratislave konalo zhromaždenie antifašistov s účelom blokácie pochodu neonacistov. Na tomto zhromaždení zaznelo viacero príhovorov ku ktorým sa chcem vyjadriť.

Toto zhromaždenie sa pôvodne konalo s účelom zablokovania pochodu neonacistov k výročiu založenia klérofašistického Slovenského štátu. Daný pochod ako aj blokáda sa konajú s výnimkami každoročne. Tento rok sa pochod neonacistov nekonal, čiže blokáda sa fakticky zmenila na občiansky protest proti pravicovému extrémizmu. Protest pokračoval pochodom k pamätníku obetiam holokaustu.

Na danú antifašistickú akciu chodím pravidelne skoro každý rok a okrem toho sa ako dlhoročný antifašista a aktivista v oblasti antifašizmu snažím zúčastňovať každej podobnej akcie v Bratislave. Na rozdiel od rokov minulých som si tento rok všimol nadmernú politizáciu akcie a v rámci príhovorov výrazný posun doľava.

Ja sám, ale aj viacero mojich kamarátov, ktorí sa taktiež zúčastnili daného podujatia sme pravičiari. Akcie sme sa však zúčastnili ako antifašisti, čiže nás ani nenapadlo, aby sme na akcii vyjadrovali svoje politické názory okrem odporu voči extrémizmu. Charakter akcie tomu zodpovedal, po minulé roky sa zišli ľudia z takmer celého politického spektra.

Tento rok bol však viditeľný jasný posun smerom k ľavici a konkrétne k ľavicovému liberalizmu až k marxizmu. Na dané myšlienkové prúdy mám svoj názor, ale ten je teraz irelevantný. Skôr by som chcel apelovať na organizátorov podujatia, ale aj na občianskych aktivistov, ktorí budú v budúcnosti podobné podujatia organizovať aby sa venovali podstate a to antifašizmu.

Viem, že najaktívnejší aktivisti v Bratislave proti extrémizmu sú väčšinou ľavičiari, ale to ešte neznamená, že proti fašizmu nie sú aj zástancovia iných myšlienkových a politických prúdov. Práve spájanie konzervatívcov s liberálmi a pravičiarov s ľavičiarmi je to, čo robí tieto akcie celospoločensky významnými. Ináč to potom vyzerá navonok ako protest malej skupiny názorovo a politicky prepojených jednotlivcov a organizátorov.

Navyše, kde inde by som ja manifestoval takým Ľubošom Blahom. Príhovory, ktoré boli z môjho pohľadu jasne za čiarou: Gáspár Miklós Tamás, Dana Vitálošová. Pán Tamáš je marxista a jeho prejav tomu zodpovedal. Pani Vitálošová síce najprv zaujala, ale jej spájanie feminizmu s antifašizmom nedávalo vôbec zmysel. Na hrane boli vyjadrenia iniciatívy bratislavských antifašistov. Neviem, kto sú to, ale tak ich nazval Denník N. Spájajúci prejav mal pán Mičev.

Viackrát som mal chuť vymedziť sa voči veciam, ktoré v prejavoch odzneli a nespravil som to iba preto aby som nenarušil protest, ktorého pôvodná myšlienka je absolútne zmysluplná.  Odpor som spolu s niekoľkými kamarátmi vyjadril tým, že sme sa nezúčastnili následného pochodu. Taktiež sme s ďalšími protestujúcimi občas vyjadrili počudovanie, že čo za agendu tu organizátori a hostia riešia.

Do budúcnosti poprosím organizátorov aby mysleli aj na pravicových antifašistov, ktorí prišli podporiť boj proti extrémizmu, ale nebolo im príjemné byť videní a spájaní s agendou, ktorá je vyslovene ľavicovo-liberálna. Na to sú iné fóra ako je táto tradičná blokáda. Akciu nezavrhujem, myšlienka je dobrá a aktuálna a zúčastním sa aj o rok. Ale už nebudem váhať vyjadriť svoj odpor k ideologizácii a dogmatizácii antifašizmu. SMRŤ FAŠIZMU!!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Pred odbernými miestami sa už tvoria dlhé rady

Začalo sa plošné testovanie obyvateľov Slovenska.

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Lekár Laho: Šéf lekárskej komory spôsobil zdravotníctvu problémy

Odmena 500 eur je pre mladých lekárov motivujúca, vraví Laho.


Už ste čítali?