reklama

Občan a jeho právo na informácie

Najvyšší súd Slovenskej republiky. Jedna z inštitúcií, ktoré tvoria základ slovenskej štátnosti. Tiež inštitúcia, ktorá stojí na čele tretieho pilieru moci. Môže sa zdať, že tento článok je o stokrát omieľanej téme, ale skôr ako o kritiku NS, ide o snahu upozorniť na jeden obrovský celospoločenský problém, ktorý si mnohý ľudia ani neuvedomujú. Najvyšší súd tu slúži len ako jeden príklad za všetky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Bolo obdobie pred Vianocami a ja som staval stromček u mojich starých rodičov. V celku klasická činnosť, sprevádzaná neustálymi pokynmi a kritikou mojej babky. Vo chvíľach zoslabeného dozoru som samozrejme nič nerobil a vďaka tejto mojej lenivosti, som si vypočul veľmi zaujímavý príbeh môjho deda.

Nedávno potreboval nájsť nejaký zborník ešte zo šesťdesiatich rokov. Keďže má dobrý prehľad v knižniciach a archívoch tak vedel, že ten zborník by mal byť v archíve najvyššieho súdu. Samozrejme tam teda zavolal. Ozval sa mu nie príliš prívetivý ženský hlások. Dedo sa ale nenechal odradiť a vysvetlil čo potrebuje. Čo ho však už zaskočilo bola otázka: A kto ste? Odpovedal, že občan Slovenskej republiky. Následne mu pani rázne povedala, že archív NS je len pre zamestnancov NS.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po chvíľke rozmýšľania, dedo zavolal do Brna, kde sídli český najvyšší súd a keďže v šesťdesiatich rokoch sme mali spoločný štát, tak bola istá možnosť, že tam nájde to čo potrebuje. Táto možnosť sa aj naplnila, keď mu milá úradníčka, bez akýchkoľvek otázok na jeho osobu, do dvoch hodín poslala mailom požadovaný zborník.

Táto v podstate bezvýznamná epizódka nám nastoľuje mnoho otázok. Skrýva niečo archív najvyššieho súdu, k čomu by sa ľudia nemali dostať? Bol by taký problém zaviesť nejaký kódex úradníka, ktorý by deklaroval ústretový a milý prístup? Ale hlavne, je vôbec prístup k informáciám z verejnej a štátnej správy dostatočný?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na prvú otázku neviem odpoveď. O kódexe úradníka si myslím, že by mal byť určite v nejakej forme zrealizovaný, keďže nepríjemných úradníkov je viac než dosť. Zmyslom tohto článku je ale hlavne odpovedať na tretiu otázku. Dokonalú odpoveď síce nemám, keďže je to komplexný problém, ale predsa by som jedno riešenie mal.

Čo keby sa zmenila filozofia fungovania verejnej správy. Namiesto rozmýšľania nad tým čo zverejniť na internete, by sa mohlo zverejňovať automaticky všetko. Samozrejme okrem utajovaných skutočností a osobných údajov. V podstate by šlo o obrat o 180 stupňov, ktorý by podľa mňa veľmi pomohol tejto krajine v oblasti transparentnosti. A hlavne by pomohol občanom.

Tomi Horváth

Tomi Horváth

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  30x

Ekonóm, aktivista proti extrémizmu a predovšetkým občan so záujmom o veci nielen verejné. Zoznam autorových rubrík:  ŽivotPolitikaEkonomika

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu