Som viac človek ako ty

Autor: Tomi Horváth | 21.7.2011 o 12:18 | Karma článku: 6,16 | Prečítané:  1600x

Slovák, Nemec, Maďar, Róm, Černoch, Laco, Peťo, Karim, Olaf... Asi sa pýtate čo majú tieto zdanlivo nesúvisiace slová spoločné? Nie je toho veľa, ale jedna dosť zásadná vec by sa našla. Všetko sú to ľudia alebo kategórie ľudí. Kategórie do ktorých ich spoločnosť rozdeľuje. Prečo je tomu tak? Na túto otázku sa dnes pokúsim odpovedať.

Ľudské práva. Každý človek si význam tohto slovného spojenia vykladá po svojom. Pre mňa sú ľudské práva tým čo nás odlišuje od zvierat. Zvieratá sa riadia pudmi a v ich ríši platí heslo silnejší prežije. Bohužiaľ existuje mnoho ľudí, ktorí by toto heslo radi aplikovali aj do ľudskej spoločnosti. A preto sú ľudské práva také dôležité. Mali by nám zaručiť možnosť žiť bez strachu z ublíženia na zdraví, zabavenia majetku, diskriminácie.

Ako som už spomenul v našej spoločnosti funguje kategorizácia. Nebolo by na tom nič zlé ak by sa ľudia radili do kategórií podľa špecifík, ktoré môžu ovplyvniť ako napríklad vzdelanie či pracovitosť. Samozrejme ani kebyže takýto model funguje nikto by nemal právo ponižovať ľudí s nižším vzdelaním... Bolo by to takmer ideálne. Lenže keby bolo keby. To čo sa dnes reálne deje je, že ľudia sa delia na majoritnú spoločnosť(na Slovensku biely kresťan) a ostatných(Rómovia, homosexuáli, Maďari...). Ešte ani to by nebolo zlé, kebyže sa všetci navzájom rešpektujeme. Bohužiaľ slovo rešpekt až moc často nahrádza slovo predsudok a dokonca až diskriminácia. Nechcem nikoho súdiť, ale z vlastnej skúsenosti viem, že väčšine spoločnosti nehovorí slovo tolerancia nič. Česť výnimkám.

Preto Vám pripomínam, že ak sa jedná o ľudské práva tak nemôžeme robiť rozdiely medzi ľuďmi. Jedine ak si túto skutočnosť uvedomíte a budete sa snažiť podľa nej žiť tak vybudujeme spoločnosť kde budú môcť žiť všetci bez strachu.

P.S. K napísaniu tohto článku ma motivovala vynikajúca partia ľudí s ktorými som strávil jeden z najkrajších víkendov môjho života. Ďakujem Vám a dúfam, že sa čoskoro uvidíme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská zástava.


Už ste čítali?