reklama

Slovensko-Maďarsko

Slovensko-Maďarsky problém sa ťahá už viac ako tisíc rokov a jeho koniec je stále v nedohľadne. Aké je riešenie tohto problému. Niektorý tvrdia, že riešenie je v Európskej integrácii. Iný majú ten názor, že treba s Maďarskou republikou viesť konštruktívny dialóg, ktorý by tento problém vyriešil. A potom je tu skupina radikálov, ktorý sú podotýkam na oboch stranách pomyselnej barikády, zastávajúca názor, že tento tisíc rokov trvajúci spor sa vyrieši jedine vojensky. Aj kvôli tým to ľuďom a hlavne kvôli aktuálnosti tohto problému som sa rozhodol napísať článok v ktorom chcem v krátkosti zmapovať históriu tohto konfliktu, prezentovať názory ľudí na neho a tiež môj názor.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Prvá zmienka o Maďaroch v Európe sa datuje do roku 896. Vtedy sem dotiahli pravdepodobne z Ázie. Maďari si odvodzujú svoj pôvod od legendárnych Hunov, ktorý v prvých storočiach po Kristovi plienili Rímsku Ríšu. Je dosť pravdepodobné, že Maďari sú či už priamymi alebo nepriamymi potomkami Hunov. V 10. storočí si Maďari postupne podmaňovali národy sídliace v Karpatskej kotline. V roku 1100 mali obsadené už celé Slovensko. Potom nasledovalo dlhé obdobie trvajúce takmer 700 rokov počas, ktorého si ľudia privykli na situáciu a moc sa nezaoberali národnostnou otázkou. To všetko sa zmenilo v období zvanom slovenské národné obrodenie, ktoré trvalo od roku 1780 do roku 1849. V tomto období začali všetky národy Habsburskej monarchie dovolávať svojich jazykových a národnostných práv, medzi nimi aj slovenské územia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vznikom Rakúska-Uhorska sa na slovenských územiach začala realizovať takzvaná maďarizácia. Tu vidím jeden z dôvodov nezhôd medzi týmito krajinami. Veľký zlom nastal po prvej svetovej vojne, keď Trianonské zmluvy určili hranice Maďarska a tým aj hranice susedných štátov. Ďalšími konfliktnými udalosťami bola takzvaná malá vojna medzi Slovenskom a Maďarskom pred druhou svetovou vojnou a tiež Viedenská arbitráž. Z týchto faktov vidíme, že nezhody medzi Maďarskom a Slovenskom majú dlhú tradíciu.
Nezhody však vznikajú aj medzi najlepšími priateľmi, dôležité je skôr ako sa tie nezhody riešia.

Existuje veľa názorov na riešenie tohto problému, dôležité sú hlavne názory politických strán. Všetky politické strany si uvedomujú, že maďarská karta dokáže ľudí rozohniť a ovplyvniť pri hlasovaní. A preto túto kartu využívajú.
SMER - Fico zvoláva bezpečnostné rady, používa vzletné výrazy typu zvrchovanosť štátu, štátotvorné záujmy...je to síce pekné, ale každý normálny človek vie že Fico je populista. Jeho Maďari netrápia, jediný dôvod prečo sa s nimi zaoberá sú voličské hlasy a aby upokojil Eurosocialistov.
SDKÚ - myslím, že keby bolo SDKÚ vo vláde tak by robili to isté čo SMER. Predsa len Dzurinda=populizmus.
HZDS, KDH - nemajú na maďarskú kartu vyhranený názor, obhajujú Slovensko, ale viac sa tým nezoberajú.
SNS - Janko a Anička a ich sny o slovenských tankoch na Hősök terén(Námestie Hrdinov v Budapešti). Neviem síce čo sa v ich podgurážených mysliach odohráva, ale myslím že takéto veci hovoria skôr preto aby pritiahli xenofóbnych občanov(ktorých je na Slovensku nezanedbateľný počet) k urnám. Bohužiaľ darí sa im to.
SMK - niečo podobné ako SNS len v červeno-bielo-zelenom.
Most - síce nová strana, ale snáď bude nenávisť medzi Maďarmi a Slovákmi potláčať a nie zväčšovať.
Jobbik - čistý extrémisti, snáď ich čo najskôr zrušia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ja som napoly Maďar napoly Slovák takže myslím, že viem túto situáciu dosť objektívne zhodnotiť pretože sa stretávam s oboma názormi keďže žijem v meste s maďarskou(skôr slovenskou) menšinou. Či so mnou budete súhlasiť alebo nie je na vás.
Rozhodne som proti zmene hraníc či autonómii. Mám rád Slovensko, rád tu žijem, ale tiež som hrdý, že vo mne prúdi z časti maďarská krv. Myslím, že väčšina ľudí na južnom Slovensku je na tom podobne. A hlavne oni sú dôležitý, veď o nich sa vedú hlavne tieto spory. Môj názor je: konštruktívna diskusia, obmedzenie extrémizmu(hlavne v Maďarsku, ale je už aj na Slovensku dosť rozšírený) a rešpektovanie názorov ľudí na spornom území. Populizmus a extrémizmus NIE, Rozum a priateľstvo Áno!!!
Na záver by som chcel poznamenať, že podľa mňa tu žiadny problém neexistuje je len umelo živený politikmi na oboch stranách. Žiadna zmena hraníc skôr schladenie horúcich hláv.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dúfam, že o tom porozmýšľate a napíšete aj do diskusie.

Zdroj ohľadne histórie: http://sk.wikipedia.org

Tomi Horváth

Tomi Horváth

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  30x

Ekonóm, aktivista proti extrémizmu a predovšetkým občan so záujmom o veci nielen verejné. Zoznam autorových rubrík:  ŽivotPolitikaEkonomika

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu